«
»

Andrea Krausová


Narodila se v rodině profesionální klavíristky. Základní hudební vzdělání v oborech violoncello, klavír a zpěv získala v ZUŠ v Trutnově a Jindřichově Hradci. Svůj talent dále rozvíjela na Konzervatoři v Českých Budějovicích a v Praze v oboru violoncello. V roce 2000 byla přijata na obor dirigování na Pražskou konzervatoř, kde studovala ve třídě prof. Hynka Farkače, prof. Miriam Němcové a prof. Miroslava Košlera. Dirigování se však věnovala již delší dobu u Petra Chromčáka a Jaroslava Vodňanského a v roce 1997 ve spolupráci založila Studentský orchestr na Českobudějovické konzervatoři. V letech 2001-2003 intenzivně spolupracovala s Pěveckým sborem Pražské konzervatoře a asistovala prof. Zdeňku Šulcovi v pěveckém sdružení Collegium musa pragensis. Pod vedením prof. Miriam Němcové rozvíjela svou dirigentskou praxi u Symfonického orchestru Pražské konzervatoře.

V současné době je posluchačkou oboru dirigování na pražské Akademii Múzických Umění ve třídě prof. Tomáše Koutníka, prof. Charles Olivieri-Munroe, prof. Olivera Dohnányiho, prof. Stanislava Vavřínka, prof. Radomila Elišky, prof. Lubomíra Mátla, prof. Jiřího Chvály, prof. Petra Vronského.

V loňském roce řídila Severočeskou filharmonií Teplice, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně a Lietuvos muzikos ir teatro akademija Simfoninis orkestras. Od roku 2002 působí v Jindřichohradeckém symfonickém orchestru. V letech 2006 – 2007 působila jako sbormistr Kühnova dětského sboru, s nímž spolupracovala na představení Národního divadla Dobře placená procházka a absolvovala zájezd do španělské Valencie. Současně působila jako dirigent Pražského studentského orchestru. Andrea Krausová se zvláště věnuje provádění současné hudby, v roce 2004 ji vybrala skladatelská společnost Přítomnost pro uvedení premiéry klavírního koncertu Libora Dřevikovského, který též natočila pro Český rozhlas. V roce 2005 nastudovala se sborem Canti di Praga Messiaenovy Tři liturgie pro provedení s orchestrem Berg. V roce 2007 založila na Hamu komorní soubor  Atonal ensemble pro spolupráci se skladatelskou katedrou a provedla skladbu Kaligramy Zdeňka Bartošíka. Premiérovala také skladbu Již za sedm dní sešlu na zemi déšť Jana Duška. V únoru 2008 nastudovala s Komorní filharmonií Pardubice Fibichovu Třetí symfonii a Chopinův Klavírní koncert. V tomto roce absolvovala zahraniční stáž na Hudební a divadelní akademii v Litevském Vilniusu u profesora Juozase Domarkase, kde se soustředila především na hudbu ruských a sovětských autorů.